Dentální hygiena je obor zabývající se převážně prevencí a léčbou onemocnění dutiny ústní, mezi která patří zubní kaz, gingivitida a parodontitida. Nedílnou součástí péče v rámci dentální hygieny je i odstranění zabarvení zubů (např. pomocí bělení nebo pískování) a výběr správných pomůcek pro domácí péči.

DENTÁLNÍ HYGIENA má tři hlavní cíle:

PREVENCE VZNIKU ONEMOCNĚNÍ DUTINY ÚSTNÍ

(zánět dásní, parodontitida, zubní kaz)

LÉČBA ONEMOCNĚNÍ DUTINY ÚSTNÍ

(zánět dásní, parodontitida, počáteční stádium zubního kazu)

ESTETIKA

(odstranění pigmentací, bělení zubů)

DENTÁLNÍ HYGIENISTKA

Dentální hygienu provádí dentální hygienistka/dentální hygienista. Vzdělání potřebné pro tuto profesi spočívá v úspěšném absolvování vyšší odborné školy pro dentální hygienistky nebo v absolvování bakalářského oboru dentální hygienistka na lékařské fakultě.

CO S SEBOU NA PRVNÍ DENTÁLNÍ HYGIENU

  • písemné DOPORUČENÍ od svého stomatologa
  • POMŮCKY, které na čištění zubů používáte (kartáček, mezizubní pomůcky, …)

PRŮBĚH PRVNÍ NÁVŠTĚVY

1. VYŠETŘENÍ

V rámci sezení u dentální hygienistky je nejdříve ověřen stav dutiny ústní pacienta. Poté je pacientovi vše popsáno a vysvětleno. Na základě zjištěných hodnot navrhne dentální hygienistka plán léčby.

2. PROFESIONÁLNÍ OČIŠTĚNÍ ZUBŮ

V tomto kroku dentální hygienistka pomocí ultrazvuku a ručních nástrojů (kyret, scalerů) odstraní ze zubů plak a zubní kámen. Toto provede v jedné nebo více návštěvách. Na závěr zuby přeleští a očistí od skvrn, které je možné z povrchu zubu odstranit.

3.  INSTRUKTÁŽ

Pacient je v této části návštěvy seznámen s vhodnými pomůckami pro domácí péči o dutinu ústní, mezi které patří, kromě klasického kartáčku, také mezizubní pomůcky (mezizubní kartáčky, zubní nit, …), jednosvazkový kartáček, ústní vody, pasty a další. Více informací naleznete zde: Domácí péče o Vaše ústa.

i

Dentální hygiena je plně hrazena pacientem. Nicméně některé pojišťovny na ni v rámci svých výhodných balíčků poskytují příspěvky (přehled příspěvků naleznete v sekci: Aktuality).