DOMÁCÍ PÉČE O VAŠE ÚSTA

V péči o zuby a dásně, v rámci prevence jejich onemocnění, je vždy nejdůležitější mechanické odstranění zubního plaku z povrchu zubu. K tomuto účelu je dostupná celá řada pomůcek, viz níže. Jako doplněk k tomuto čištění slouží zubní pasty a ústní vody.

Manuální kartáček

Základem správné hygieny dutiny ústní je zubní kartáček. Ne každý je ale vhodný a v rámci čištění efektivní. Pokud se rozhodujete jaký typ kartáčku zvolit, je vždy vhodné sáhnout po kartáčku s měkkými štětinami, které neublíží ani zubům ani dásním. Hlava kartáčku by měla být spíše menší, aby jste čistili méně zubů najednou a mohli tak pohyb kartáčku lépe zaměřovat na problémové oblasti. Zastřižení štětin je vhodné rovné nebo jednoduše tvarované do oblouku. Kartáčky s různými délkami štětin, gumičkami a podobnými přídavky nemusí čistit všechna místa zubu dostatečně.
elektricky kartáček

Elektrický kartáček

Elektrický kartáček je alternativou manuálního kartáčku. Čištění s elektrickým kartáčkem, může být určitým typem motivace a čištění zubů se může stát více atraktivním. Základy při výběru správného elektrického kartáčku jsou podobné jako u kartáčku manuálního. Je vhodné, když má elektrický kartáček hlavici s měkkými štětinkami, s možností nastavení nízké intenzity pohybu a programů typu: sensitive, gum care, apod.
Na trhu jsou dvě základní verze: oscilační a sonický elektrický kartáček. Oscilační otáčí hlavicí v částečných kruzích, sonický kartáček pohybuje štětinkami jen v jednom směru podobném vibraci.
solo

Jednosvazkový kartáček

Jednosvazkový kartáček (neboli sólo kartáček) je výborným pomocníkem v dočišťování oblastí dásní, kde je množství plaku vždy největší. Má velmi malou hlavičku s měkkými štětinami, která je tvarovaná do pravého úhlu, což umožní i očištění posledních zubů ze zadní strany. Jednosvazkový kartáček se používá bez pasty a čištění s ním tak není limitováno koupelnou, lze s ním čistit u televize, knížky, apod.
Čištění s jednosvazkovým kartáčkem slouží zároveň i k prospěšné masáži dásní.

MEZIZUBNÍ POMŮCKY

Prostory mezi zuby tvoří významnou plochu (až 40%), na které ulpívá zubní plak a v kterých často zůstávají zbytky jídla. Pokud se mezizubní prostory v rámci domácí péče nečistí, hrozí zde vznik kazů i zánětu dásní. Pomůcky na čištění těchto kartáčkem nedostupných míst jsou nejčastěji mezizubní kartáčky a zubní nit.

mzk

Mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky jsou nedílnou součástí každodenní péče o zuby. Na trhu je dostupná celá řada typů i velikostí. Ty správné mezizubní kartáčky by pro vás měl vybrat odborník (stomatolog/dentální hygienistka), který přesně změří rozměry vašich mezizubních prostor a vybere vhodný typ kartáčků.
floss

Zubní nit, flosspic

Zubní nit je vhodná na čištění úzkých mezizubních prostor zejména u předních zubů. V těchto místech má vysokou čisticí schopnost, u postranních (zadních) zubů se její efekt snižuje vzhledem k tvaru, které zadní mezizubní prostory mají.
Při čištění zubní nití je potřeba postupovat opatrně a vyvarovat se poranění dásní. Správnou metodu by s vámi měla nacvičit vaše dentální hygienistka.
Pro snazší čištění nití lze použít pomůcku, která se nazývá flosspic. Flosspic významně usnadňuje manipulaci se zubní nití a snáze se s ním dočišťují i hůře dostupná místa.
flosspic

Superfloss

Superfloss je speciální typ zubní niti, kterou je vhodné používat zejména u protetických prací – korunek, mostů, mezičlenů i implantátů. Superfloss je složena ze tří částí: pevný zavaděč, měkká část a klasická zubní nit. Zavaděč funguje jako mezizubní kartáček a dá se tedy použít pro provlečení niti mezi zuby v místech, kde ji nelze zavést klasickým způsobem. Měkká část je tlustší než klasická zubní nit a proto okolí protetických prací očistí lépe a šetrněji. Použití je opět lepší konzultovat s dentální hygienistkou.

ZUBNÍ PASTY a ÚSTNÍ VODY

Je potřeba zdůraznit, že zubní pasty ani ústní vody nedokáží odstranit plak ze zubu, pouze ho narušují a zneškodňují bakterie. Pro úspěšné a důkladné vyčištění je vždy potřeba zuby mechanicky očistit (setřít plak z jejich povrchu) kartáčkem a mezizubními pomůckami.

Zubní pasty

U zubních past je doporučován obsah fluoridů, které dokáží posílit oslabenou sklovinu a zvýšit její odolnost vůči působení bakterií zubního plaku. Chrání tak zub před vznikem zubního kazu. Konkrétní výběr zubní pasty je ponechán na preferencích a potřebách pacienta. Lze zvolit pasty zaměřené na citlivost zubů, pasty s účinkem na dásně, pasty bělící a jiné.

Ústní vody

Ústní vody se dělí na terapeutické a kosmetické. Ty kosmetické mají pozitivní vliv na svěží dech, zajistí příjemný pocit v ústech a částečně pomáhají regulovat bakterie zubního plaku. Terapeutické ústní vody obsahují látky léčivé a používají se nejčastěji při zánětech dásní. Jejich schopnost redukovat bakterie je výrazně vyšší a použití je většinou jen dočasné.
Vždy je vhodné si přečíst příbalový letáček s návodem k dané ústní vodě.

PÉČE O DĚTSKÉ ZUBY

V rámci péče o dětská ústa je potřeba dodržovat několik zásad:

  • čistit od prvních zoubků dítěte, 2x denně

(nejdříve “prsťáčkem”- speciálním kartáčkem na prst nebo gázou)

  • u menších dětí dočišťovat zuby po každém čištění
  • u starších dětí kontrolovat vyčištění a případně zuby dočistit
  • kontrolovat růst nových zubů a v okamžiku, kdy zub prořeže do úst, ihned dané místo čistit
  • na čištění zubů dát dítěti měkký kartáček s malou hlavičkou (pro lepší manipulaci v malých dětských ústech), zábavnější alternativou pro dítě může být elektrický kartáček
  • na dočišťování zoubků dítěte používat jednosvazkový kartáček (hlavička jednosvazkového kartáčku lépe vyčistí drobné dětské zoubky a umožní částečně vyčistit i širší mezizubní prostory)
  • používat pastu vhodnou pro daný věk dítěte (pasty se liší obsahem fluoridů), v množství velikosti hrášku (u nejmenších dětí stačí štětinky pastou jen potřít)
  • čištění se snažit pojmout jako hru a dítě motivovat
  • dodržovat správná výživová opatření (viz. Strava a zdravé zuby)

PÉČE O ROVNÁTKA

Rovnátka se dělí na dva typy:

  1. snímací (“vyndavací” rovnátka)
  2. fixní – (rovnátka “napevno”)

Snímací rovnátka vyžadují očištění manuálním kartáčkem vždy před nasazením a po vyndání z úst. Očištění nevyžaduje zubní pastu, pouze zubní kartáček a obyčejné mýdlo. Minimálně jednou týdně je doporučeno vložit rovnátka do ústní vody nebo do roztoku připraveného ze speciálních čistících tablet určených pro tento účel.

Fixní rovnátka představují pro bakterie velkou řadu zákoutí a míst, ve kterých se mohou hromadit a škodit zubům i dásni. Rovnátka tedy vyžadují výbornou hygienu, která by měla být prováděna nejlépe po každém jídle. Plak, který z okolí rovnátek neočistíme, může mít za následek vznik bílých odvápněných skvrn na sklovině, v horším případě zubních kazů.

Pro péči o zuby s rovnátky jsou doporučovány hlavně: měkký manuální kartáček a jednosvazkový kartáček. Mezizubní kartáčky se v případě rovnátek využívají jak mezi zuby, tak i pod drátek spojující zámečky. Do příliš úzkých mezizubních prostor je doporučován superfloss.

PÉČE PO CHIRURGICKÝCH VÝKONECH V ÚSTECH

Po stomatochirurgických výkonech v ústech je vždy potřeba udržovat operované místo čisté. Pravidelné očišťování zubního plaku z rány je pro hojení nejdůležitější. Dané místo tedy při čištění nevynechávejte, pouze dbejte zvýšené opatrnosti v okolí stehů. Na čištění operované lokality je vhodný zejména jednosvazkový kartáček a nebo velmi jemný manuální kartáček. Mechanické očišťování zubního plaku může doplnit ústní voda, pokud ale ošetřující neurčil jinak.