ESTETIKA ÚSMĚVU

depurace1

AIR-FLOW (PÍSKOVÁNÍ)

Air-flow neboli pískování zubů je metoda, která z povrchu zubu očistí nečistoty a skvrny způsobené zejména usazováním pigmentů z pití (káva, čaje), jídla nebo kouření. Pískování zuby nevybělí, odstraněním pigmentací pouze odhalí jejich původní barvu.

Air-flow funguje na principu stlačeného vzduchu, vody a speciálního prášku (nejčastěji bikarbonát sodný). Tato směs naráží do povrchu zubu a odstraňuje tak pigmentace (zabarvení) i z těžko dostupných míst.

Kontraindikace (kdy není vhodné pískovat):

  • astma
  • kontaktní čočky (před pískováním nutné vyndat)
  • neslaná dieta

BĚLENÍ ZUBŮ

Bělení zubů umožňuje změnit barvu zubu i o několik odstínů a docílit tak bělejšího a krásnějšího úsměvu. Většina bělících systémů využívá peroxid vodíku nebo jeho obměnu karbamid. Obě tyto látky dokáží prostupovat sklovinou a v její struktuře rozrušovat molekuly pigmentů zodpovědných za zabarvení zubů.

V dnešní době je několik metod a postupů, kterými lze zuby bělit. Základní rozdělení je:

1. domácí bělení

Domácí bělení začíná v ordinaci, kde proběhne otisknutí horní i dolní čelisti do speciální otiskovací hmoty. Z těchto otisků se v laboratoři vytvoří plastové nosiče, které jsou vytvarovány přesně na míru každému pacientovi. Do těchto nosičů si pak pacient sám několik dní aplikuje speciální bělící gel. Bělení je většinou určeno na noc.

2. ordinační bělení

Ordinační forma bělení je časově méně náročná. Bělení probíhá pouze v ordinaci. Před samotným bělením se nejprve očistí povrch zubů, poté se do úst vloží rozvěrač rtů a speciální hmotou se zakryjí dásně v okolí bělených zubů (aby byly chráněnypřed bělícím gelem). Posledním krokem je nanesení bělícího gelu, který se na zuby nanáší většinou třífázově, tedy třikrát 10-15 min.

3. kombinované bělení

Kombinované bělení spojuje předchozí dvě metody v jednu a tím umožňuje dosáhnout větší míry vybělení. Pacient si nejdříve “předbělí” zuby doma (pomocí nosičů a bělícího gelu) a poté absolvuje “dobělení” zubů v ordinaci.

Kontraindikace (kdy není vhodné bělit):

  • těhotné ženy, kojící maminky
  • zánět dásní, parodontitida
  • zubní kazy

 

Důležité:

Protetické práce (můstky, korunky) a výplně (plomby) bělení nepodléhají a jejich barva zůstává i nadále stejná. Před bělením je tedy potřeba zvážit, zda nebude výsledný efekt bělení vyžadovat výměnu výplně nebo protetické práce z důvodu odlišné barevnosti.